Ciepła woda użytkowa

Kocioł dwufunkcyjny

Macie problem z ciepłą wodą w domu ? Wielu właścicieli domów jednorodzinnych ma go. Używanie wody w kilku miejscach jednocześnie (np. łazienka, kuchnia, druga łazienka) zawsze sprawia problem. Zazwyczaj w każdym miejscu leci wówczas letnia bądź zimna woda zamiast ciepłej. Kocioł nie nadąża z grzaniem wody. Mamy na ten problem rozwiązanie, które nie wymaga wymiany kotła na nowy. Jedyny warunek to, że Wasz kocioł nie jest jeszcze „wiekowy”. Jedną z opcji, którą możemy zaproponować jest montaż zasobnika, ładowanego warstwowo, do istniejącej instalacji c.w.u. Poprawia on odczuwalnie dostępność ciepłej wody. Zasobnik taki nie musi być dużej pojemności, a sprawi, że korzystanie z ciepłej wody będzie komfortowe. Nie będzie już problemu z jednoczesnym poborem ciepłej wody z 2 kranów.

Trochę teorii na temat zasady działania.

W tym przypadku sposób grzania wody użytkowej polega na tym, ze woda podgrzana w kotle trafia na wymiennik płytowy. Dodatkowo pompa obiegowa wymusza krążenie wody użytkowej z zasobnika w kierunku wymiennika płytowego. Tutaj odbywa się wymiana ciepła i podgrzewanie wody użytkowej. Rozwiązanie takie sprawia, że woda w zasobniku układa się warstwowo: ciepła woda znajduje się w górnej części. Biorąc pod uwagę fakt, że wodę z zasobnika pobieramy od góry, dysponujemy ciepłą wodą niemal od razu jak tylko kocioł zacznie pracować. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy czekać, aż cała pojemność wodna zasobnika ulegnie podgrzaniu. Ograniczamy również postojowe straty ciepła zasobnika. Zasobnik o pojemności 100 l, w zupełności wystarczy dla 4 osobowej rodziny. Problem z pobieraniem wody z kilku źródeł jednocześnie zostaje rozwiązany, zawsze będzie wszędzie jednakowa temperatura i co najważniejsze ciepła woda.

Zalety takiego rozwiązania:

  • oszczędność gazu – kocioł gazowy rzadziej uruchamia się, a co za tym idzie wydłuża się jego żywotność,
  • wysoki komfort użytkowania – skrócony czas podgrzewania wody,
  • ekonomiczna praca układu – brak strat wody,
  • współpraca z kotłem dwu-funcyjnym,
  • maksymalne wykorzystanie warstwowego układania się wody,
  • wbudowana pompa obiegowa o regulowanej wydajności,
  • kompaktowe gabaryty – montaż zbiornika pod kotłem gazowym.

Kotły dwufuncyjne z wbudowanym zasobnikiem tzw. kompaktowe są w cenie od 10 000 zł wzwyż. My proponujemy rozwiązanie, które jest znacznie tańsze i dostępne cenowo dla użytkowników z mniej zasobnym portfelem.