Ogrzewanie gazem

 Paliwa opałowe

Dom możemy ogrzewać przy zastosowaniu różnych rodzajów paliw opałowych. Może to być prąd, olej opałowy, drewno, brykiet, węgiel, gaz płynny, gaz ziemny. Ponad połowa gospodarstw domowych ma dostęp do gazu ziemnego. Jednak używa go do ogrzewania tylko niewielka część, trochę powyżej 10%. Obecnie gaz ziemny uważa się za jedno z bardziej ekologicznych paliw. W związku z walką ze smogiem coraz częściej władze lokalne zakazują używania kotłów na paliwa stałe, ale mogą też iść dalej i wprowadzać dalsze ograniczenia dotyczące także kominków.

Pozostają do wyboru:

  • kotły gazowe
  • pompy ciepła
  • kotły olejowe
  • ogrzewanie elektryczne

Gaz jako paliwo

Jeśli chcesz ogrzewać dom gazem masz dwie możliwości:

– podłączyć dom do sieci gazowej zewnętrznej lub

– korzystać z gazu płynnego, który przechowuje się w zbiorniku na działce.

     Powszechnie uważa się ogrzewanie gazem ziemnym za bardzo kosztowne. Jeżeli jednak porówna się z innymi źródłami ciepła, to wcale nie wygląda tak źle.

Duży wpływ na ponoszone koszty ogrzewania ma:

– dobre ocieplenie ścian i dachu budynku,

– szczelne i „ciepłe” okna oraz drzwi,

– nowoczesny, o wysokiej sprawności kocioł kondensacyjny.

Jeśli zostaną spełnione powyższe warunki, to okazuje się że ogrzewanie gazem nie jest takie straszne (nie taki diabeł straszny jak go malują). Należy jednak mieć świadomość, że dom bez izolacji będzie potrzebował 3-4 razy więcej ciepła i paliwa i jego ogrzewanie zawsze będzie drogie, niezależnie od ceny paliwa. I sama wymiana kotła, nie zmieni tu zbyt wiele.

Zalety ogrzewania gazem ziemnym:

– nie potrzeba dodatkowego miejsca na opał, jak w przypadku opału stałego

– kotły gazowe są praktycznie bezobsługowe, nie wymagają pracy jak w przypadku kotłów na paliwa stałe

– kocioł może być zamontowany w dowolnym pomieszczeniu, nie ma konieczności wygospodarowania oddzielnego pomieszczenia na kotłownię jak przy piecach na węgiel

     Wybierając rodzaj ogrzewania zawsze dążymy do tego, aby płacić możliwie najmniej, a jednocześnie zapewnić sobie optymalną temperaturę w każdych warunkach. Ogrzewanie gazowe idealnie się wpisuje w takie założenia. Jest to ekologiczny, wygodny i bezobsługowy system. Obecne w sprzedaży gazowe kotły kondensacyjne należą do grupy urządzeń wysokosprawnych i oszczędnych. Ich konstrukcja gwarantuje bardzo wysoką sprawność, która nie może równać się z żadnym innym urządzeniem – sięga nawet 100%. W praktyce oznacza to więcej ciepła przy niższych rachunkach.