Kominy

Kominy

Kominek należy podłączyć do osobnego komina. Pomieszczenie, w którym użytkowany jest kominek, musi być dobrze wentylowane, a zatem komin powinien być wyposażony w kanał wentylacyjny. Przekrój kanału dymowego oraz wentylacyjnego musi być dostosowany do mocy grzewczej wkładu kominkowego. Im większa moc grzewcza kominka tym większa średnica komina. Do budowy komina można użyć tradycyjnych materiałów jak cegła lub elementów prefabrykowanych.

Komin modułowy montuje się z pustaków  wykonanych z lekkiego betonu (np. pustaki kermazytowo-betonowe). Wewnątrz montowany jest przewód kominowy stalowy lub ceramiczny. Komin tzw. ceramiczny jest bardziej uniwersalny i trwały. Producenci udzielają na niego 30 lat gwarancji. Wkład stalowy ma tylko 10 lat gwarancji. Komin z wkładem ceramicznym ma konstrukcję trójwarstwową: pustak, rura ceramiczna otulona wełną mineralną. Budowa komina systemowego jest szybsza, a sam komin znacznie bezpieczniejszy od tradycyjnie murowanego z cegły. Mniej połączeń i warstwowa konstrukcja sprawiają, że jest szczelniejszy.

Taki komin jest zarazem uniwersalny, można do niego podłączyć dowolne źródło ciepła. Jeśli chcemy podłączyć do niego kocioł gazowy kondensacyjny niezbędny jest odpowiedni wkład z blachy nierdzewnej lub tworzywa. Wkład musi być na całej długości komina.